Itch.io Sitesini Tanıma

0

Esenlikler dilerim, bugünden itibaren Rijitsu Forum'a içerik üreteceğim her Pazartesi günü. Bugün kü konumsa Itch.io Sitesini Tanıma olacaktır.

Sitenin amacı aslında oyun geliştirenleri ve oyuncuları bir araya getiriyor, getirirken de asla hiç bir ücret taleb etmemektedir. Sitedeki oyunlara dilersen indirtirken bağış ya da ücret isteyebiliyor ayrıca istemeyebiliyor.

Oyun Ekleme & Özelleştirme

Oyunları eklerken öncelikle üyelik alıyorsunuz ama üyelik alırken doğru mail giriniz, aksi halde onaylayamayabilirsiniz. Arkasından oyun eklemek için https://itch.io/dashboard sayfasına giriyoruz, sayfadan Create New Project kısmına basıyoruz.

Arkasından bir form açılacak, o formu doldurarak oyunu gönderiyorsun. Oyunu gönderdiğiniz sayfada resim ekleme alanı da mevcuttur, o sayfadaki yönlendirmeleri okuyunca kolay olduğunu göreceksiniz. Oyunu göndermeye hazır olduktan sonra Save & View Page düğmesine basarak sayfayı aktif ediyoruz.

Eklenen oyunun sayfası çok basit gözüküyorsa, oyunu özelleştirmek için oyunun sayfasına yönlendirildiğiniz yerin üstünden Edit Theme yazısına basarak dilediğiniz gibi özelleştirdikten sonra Save düğmesine basıyoruz. Böylelikle oyun için yapılan tüm özelleştirmeler kaydedilmiş olacaktır.

Benim yaptığım yöntemden bahsedeyim. Oyun için özelleştirmeler yapıldığı an, oyunun logosunu ve menüsünden baz alıyorum fakat size önerim oyunun içindeki göze hoş gelen renkleri seçmektir.

Oyun İndirme

Oyun indirmek için https://itch.io/games sayfasına giriyoruz, o sayfadan dilediğini seç ve beğen. Arkasından oyunu aç, Download düğmesine basıyoruz. Eğer paralı oyun değilse ve bağış alanı çıkıyorsa No thanks, just take me to the downloads yazısına ya da $ fiyatını silerek Enter'a basarak bir sayfaya yönlendirileceksiniz, o sayfadan size uyumlu olan platformdan indirebilirsiniz. Eğer oyunda bağış yoksa seni direktman indirme adresine yönlendirecektir.

Oyun indirme işlemi çok basittir ama bazı oyunlar indiremezseniz başka bir tarayıcı yani browser'dan girerek indirmeyi deneyebilirsiniz, bu da benim yöntemdir.

Son Notlar

Siteyi genel olarak ele alacak olursam, gayet hızlı ve stabil sitedir. Genellikle Sitedeki her oyunun kendine has sayfası mevcut ve oyunları indirmek zor değil, alışınca siteye ayrı bağımlı oluyorsunuz. Dilerseniz oyununuzu forumlarından da tanıtabilirsiniz ama İngilizce istemektedir.

Sitenin güzel bir yanı da kendi adına sahip bir Client'i mevcut, o yazılımı indirdikten sonra üyeliğiniz varsa giriş yapınız yoksa üyelik alarak daha iyi kullanabiliyorsunuz, indirdiğiniz oyunları hafızada tutmaktadır. Dilerseniz o oyunları silebilirsiniz ya da başka oyunları da yüklemeniz mümkündür.

Indie Oyun Dünyası için oyunları buradan ediniyorum. Beğenmesem bile o oyunlara şans verdiğim için asla pişman olmuyorum. Sitedeki oyunlardan bazıları benim türümde olmadığı için pek memnun değilim fakat yine de kullanmanızı öneriyorum.

Edin

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .