Redevelopment Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Redevelopment Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Uğrola dostum, bugün sana Redevelopment Nedir Ve Ne İşe Yarar? ondan bahsedeceğiz, bunu yaparken de biraz örneklendirmeler yapacağız ki anlattıklarımızı pekiştirmeliyiz.

Öne çıkartılan oyunun adı Double Dragon Neon şeklindedir. Bu oyunu koymamızın sebebi aslında bu terimi (redevelopment) çok iyi karşıladığını düşünüyoruz. Girişi çok uzatmak pek hoş karşılanmadığı için hemen içeriğe geçelim.

Kingdom Hearts Re:Coded
Kingdom Hearts Re:Coded

Redevelopment Nedir?

Eskiden geliştirilmiş bir oyunu daha sonra başka zamanda birebir aynı olacak şekilde geliştirmesine redevelopment denir. Redevelopment kelimesinin tam Türkçe karşılığıysa yeniden geliştirme olarak söylenmektedir, fakat bu terim ülkemizde çok bilinmemektedir.

Örneklendirerek anlatacak olursak, Kingdom Hearts Re:coded oyununu önerebiliriz. Bu oyun asıl serisi olan Kingdom Hearts‘ı başka platformlarına uyarlanmakta ve oyun sıfırdan yazıldığı için oyundaki tüm hataların giderilme amacıyla oyunu yapmışlardır.

DoReMi Fantasy: Milon no Dokidoki Daibouken
DoReMi Fantasy: Milon no Dokidoki Daibouken

Redevelopment Ne İşe Yarar?

Bu alanı bir çok kişi pek sevmez, dürüst olalım. Bir oyun öykünücü ile oynanabildiği zaman pek bir esprisi yok ve boşa zaman israfı olarak görüyoruz, eğer oyundaki ciddi hataların ve eksikliklerini giderildiği zaman o oyuna bir şans daha verilmesi maksatıyla yapılabilir.

Fakat olurda o oyunun hatalarını giderilmez ise, eksiklerini gözümüze sokarcasına oyun yapacaksanız, o iş o zaman yaş olur ve hayranlarına hakaret etmiş olursunuz.

The Legend of Zelda: Link's Awakening
The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Ne Zaman Yapılmalı?

İnsanlara sorarsak, sevdiği oyunsa her zaman yeniden yapılmasını isterler ama gerçek oyunculara sorarsak genellikle alacağınız cevap ortalama olarak min 3 sene olacak ve olmakla kalmayacak o oyun çıktığı zaman bir gömmedikleri kalacaktır.

Bizim düşüncelerimizi alacak olursanız, en doğru makul zamanı 6 senedir. Bir oyunun ömrü oyuna eklenti kurulursa ve ünlüyse 10+ yıldırdan fazla olur. Eğer oyunda eklenti kurulmuyorsa 1 senedir. Çünkü bir oyuna özel içerik üretilmez ise, o oyun hemen ölmeye mahkümdür.

Castlevania
Castlevania

En Büyük Hata 1: Öykünücü Meselesi

Bir oyunu yeniden yapma altında eski oyunu alıp bir düzenleme dahil yapmadan bir oyun öykünücüsü kurup piyasaya sunulmaktadır, iş ortaya çıkınca bir ton lafı yemeden de duramıyorlar.

Bu oyunları bilipte oykünücü muhabbetini bilmeyen kişiler neredeyse hiç yok denecek kadar, o muhabbeti bilmeyen adam genelde o oyunu oynamamıştır. Anlayacağınız, bedavaya yemleme sistemi kurup oyuncuları tuzağa düşürmekten bir işe yaramıyor.

Bakınız: Castlevania Anniversary Collection

Kirby & the Amazing Mirror
Kirby & the Amazing Mirror

En Büyük Hata 2: Oyunun Optimizasyonu

Bir oyunu yeniden yaparken en büyük ikinci ve can alıcı meseledir oyunun optimazsyonu. Bir çok firma bu alanı çok önemsemez, baştan sağma bir oyun yapabilmektedir.

Oyunu tamamlamadan yayınlandığı için insanlar tarafından çok sevilmemektedir ve tamamlanmayan bir oyunu kimse ilgilenmediği için ağlamakta çok yersiz olduğunu düşünüyoruz.

Bugünlük bizden bu kadar.

“Redevelopment Nedir Ve Ne İşe Yarar?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.