Ana sayfa » Oyunlarınıza İsim Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyunlarınıza İsim Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyunlarınıza İsim Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Esen ola sana güzel bir yazı yazdık. Konusuysa, Oyunlarınıza İsim Verirken Nelere Dikkat Edilmeli? şeklindedir.

Bu yazıda, büyük şirketlerin bile hata yapan konulardan bir tanesine değineceğim, bu konuya giriş yaparken uzatmak gibi bir planım yok ama bazı şeyleri detaylandıracağım. Hazırsan, artık konuya tamamen giriş yapayım.

Beyin

1 – Oyun İsmi Hafızada kalmalı

Bir oyun ismi hafızaya yerleşebilmeli ve daha sonra oyuncunun aklına gelebilmesi lazım. Bu isimlerin hafızada yer almasını istiyorsan, daha ilginç ve daha iyi olmasından yanayız.

Eski oyunların kendine has bir adı vardı, bu isimlerin bazıları hafızada kalmadığı gibi bazılarıysa o isimler hafızada yer kalabildiğini görüyoruz. Örneğin: Super Mario Brothers (SMB), GTA, NFS, Undertale vb. şeklindedir.

2 – Oyun isimleri kısa ve anlamlı olmalı

Dürüst olalım, uzun isimleri genellikle sevilmemektedir ve daha sonra akıla gelmeyeceği için de büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bir oyunun ismi en fazla 5 karakteri geçmemelidir ve bu beş karakteri de uzun kelimeleri doldurmak gibi de bir saçmalığa imza atılmamalıdır.

Oyunun isimleri 5 haneden geçerse, ortaya iyi bir isim çıkmayacaktır. Tabii oyuncuların hafızalarını zorlayan isimleri asla tercih etmeyecektir, tam aksine kısa isimleri tercih edecektir. Örnek: A Hat in Time, Battlefield, Dr. Mario vb. gibidir.

Wallpapers for Desktop with clique, imagem, wallpaper, wallpaper

3 – Telaffüzü kolay olmalı

Bir oyunun adının ve kendi kaderini belirleyen bir sistemdir. Bu sisteme göre, oyunu her dilde okuyan kişiler için telaffüzü ve yazılışı ne kadar kolay olursa o oyun o kadar yaşar ve insanlar tarafından beğenilir.

Yani biraz daha açacak olursak, oyunu hangi dilde okursak okuyalım hep aynı yola çıkmalıdır. Tabii, her dilin yazım şekli de önemli olduğu gerçeğini de göz önüne almak gerekiyor. İlla o dile göre okursak çoğu zaman zorlanmak gibi de bir gerçek var. PUBG, Fortnite, TMNT vb. gibi oyunları örnek gösterebiliriz.

Örneğin: PUBG

4 – Gönderme isimler seçilebilir

Bir oyunu adam eden şeylerden birisi de isim göndermesi olabilir, bir nesneye gönderme yapabilirsin. Fakat, bunu çaktırmadan ve eğlenceli bir şekilde yapılabilirsen, o oyunu sağlam bir şekilde öne çıkartacaktır.

Eskiden oyunlarda oyun adının üzerinden gönderme yapılmaz idi, tam aksine oyunun içinde akıllıca yerleştirilmiş bir çok göndermeler yapılırdı ama şu son dönemlerde oyun geliştiriciler oyunculara çaktırmadan bir sevdiği oyuna gönderme yapabilmektedir. The Hacker, Secret Maryo Chronicles, Mari0 vb. gibidir.

SMC

5 – Telif Hakkından Uzaklaşın

Bir oyunu yaptıktan sonra isim seçecekseniz, telif hakkından uzaklaşın ve hatta mümkün ise kaçmayı deneyin. Bu isim hakları cidden baş ağrısı olabilir, insanları çekeceğim derken, oyunundan da olmayın.

Yukarıdaki olayı daha açalım, mesela x kişi Mario markasını Nintendo’da şirketine sormadan oyun yapıp sunar halka ama firması görünce “Ne işler karıştırıyorsun sen” diyerek elindeki oyunu alır ve ceza olarak para cezasına çarptırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.