Ana sayfa » Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları

Bugün sana günlüğümü açtıktan sonra ciddi olan ilk yazımızı Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları‘nı yazıp sunuyoruz. Bu yazıda oyun yapmak için peygamber sabrına sahip olmanızı anlatıyoruz.

İlk olarak şu soruya açıklık getirelim, bu yazıda oyun motorun üzerinden yazı yazılmayacak daha çok oyun geliştirirken yaşanan olayları kaleme alacağız. O yüzden bu konuda seni hayal kırıklığına uğrattıysak çok özür dileriz.

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları - Çevre
Çevre

Çevre

Oyun geliştirmenin en çekilmezlerin en başına rahatça konabilecek bir alandır çevre. Bu demek oluyor ki, oyunu yaparken çevreden şu cümleyi sık duyacaksın “x oyunu yapmıyor musun?” ki oyundan anlamadığını düşünmeye başlayacaksın ama şöyle bir gerçek var, oyununu onlara sunarken beklenti oluşturman gerektiği için işin çok zor.

Fakat şöyle bir gerçek var, oyununu tam tamamlamadan asla sunmayın aksi halde fena bir şekilde gömülürsün ve gömmek derken seni asla adam yerine koymazlar ve onla da kalmazlar, oyuna bili umursamayacaklardır.

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları - Oyun Hataları
Oyun Hataları

Oyun Hataları

Oyun yaparken bin ton hata çıkacak ve bazen o hataları çözemeyeceksin, çözemediğin için de sinirini gerecektir. Bunun için önerimiz, oyunun hatasını çözmek için çaba gösterin fakat arada bir o şekilde hatayı kaydedip kapatın ve bir süre kafayı dinleyin, yaklaşık 5 – 6 saat bile uzak kalsan işe daha rahat odaklandığını fark edersin.

Oyunun içindeki büyük hataları çözerken arada bir küçük hataları görüp düzeltebilirsin sonuçta biraz da olsa küçük işler sana bir motivasyon katacaktır, tabii o tür hata kalmışsa eğer o tip hata kalmamışsa kodları incelemekten beynin yandıysa üstteki kafayı dinlenme metodunu deneyin, çok işe yarayacaktır.

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları - Müzik
Müzik

Ekipteki eksik alanlar

Bu can yakan bir gerçektir, ekibindeki bir alan eksikse ve üstüne o alanı bilmiyorsan işin çok zor ve tabii bir de paran yoksa hiç şansın yok. Ha bir şansın var oyunu tamamen yapmak ve o eksiği bulmak için internette arama yapmak zorundasın, hadi buldun diyelim bu sefer de bulduğun kişi işi yarım bırakıp giderse tümden delireceksin.

Delirme konusunda haklısın sana hak veriyoruz. Çünkü o kadar işi planladın ve hepsini ona paylaştın, ayrıca güvendin. Senin güvenini kırdığı için fena bir şekilde sinirlenirsin, ben sinirlenmem dememelisin.

Oyun Geliştirmenin Çekilmez Yanları - Cilalama Aşaması
Cilalama Aşaması

Cilalama Aşaması

Bu üsttekiler kadar can sıkmaz ama oyunu tamamladıktan sonra yayınlama evresinde çok sabırsan çok can sıkar, tabii peygamber sabrınız varsa iş başka. Çilalama aşaması derken oyunun çizimlerini yenilenmesi, ses, ve müzik efektlerin gösteri yaptığı işler diyebiliriz.

Ayrıca o tür işleri iyi planlamazsan cidden sorunlar baş ağrısı yapabiliyor. Bu yüzden daima sağlam bir şekilde plan yapıp bu alanın tüm aşamaları rahatça atlatabilirsin.

Bitirirken

Bugün bir kaç noktadan bahsettik, umarız ki bu yazıdan hoşlanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.