Lyoko Kodu’nu Satın Alsaydık

Lyoko Kodu'nu Satın Alsaydık

Esen ola, bugün sana Lyoko Kodu’nu Satın Alsaydık adlı başlıklı yazımızı yazacağız. Bu yazıda, seri ile ilgili planımızdan, seriyi neden sevdiğimizden ve asla yapmayacağımız hatalarından bahsedeceğiz. Hazırsan, konuya geçelim.

hakkında

Seriyi sevmemizin asıl sebebi, gerçek hayattan ve gerçek ülkeden esinlenmiş olmasıdır. Serinin amacından kısaca anlatmamız gerekirse, bir grup ekip, XANA adındaki virüsü ortadan kaldırmaya çalıştıkları bir maceralarını anlatmaktadır. Bu çizgi film, toplam 2 seriden oluşmaktadır ve ikinci serisi neredeyse hiç sevilmedi. Dürüst olalım, seriden biraz soğuttu bizi, açıkçası genç dizisi yerine çizgi film halini tercih ederiz.

Lyoko Kodu toplam 97 bölüm sürmektedir, her bölümü ciddi anlamda özenerek hazırlanmıştır. Keşke bir Türk kanalı minimum üç sene yayınlasa da ortam biraz şenlense ama imkanı yok, sadece dandik beş para etmez bebekler ve ergenlere göre çizgi filmler yayınlanmaktadır. Seriyi internetten bul izle der gibisin ama tüm bölümlerini bulamadım maalesef. Bir diğer serisi olan Lyoko Kodu Evrimi toplam 26 bölüm sürmüştür, bana sorarsan fazla bile yaşamış bana göre hiç yapılmasa daha iyiydi.

Kod Lyoko Re-Boot ve Code Lyoko XANA 4.0

Seriyi satın alınca, mutlaka eskiyi birebir yeniden yapacağız ve adı tahminen “Code Lyoko: Re-boot” şeklinde olurdu. Tüm bölümler asla değiştirilmeyecek, sadece ses ve görüntü kalitesi arttırılıp yayınlanacaktır ve sadece 2 sezon sürecektir. Açılış ve kapanış şarkıları değişecektir ama kullanılan görüntülerin kalitesini arttırıp o seriye aktarırdır. Bu arada aynı adla bir oyun düşünmüyoruz.

İlk serinin ardından, yenilenmiş bir altyapı ve konusuyla birlikte seriyi öne çıkartırdık. Devam serisinin adı “Code Lyoko: Xana 4.0” şeklinde olurdu. Serinin asıl karakterlerine dokunmadan, yeni düşmanlar eklenirdi. Kötüler tamamen değiştirilirdi ve oyun kurallarında bir iki oynama yapılırdı. İlk değişiklik yapılacak kural ise, XANA Dünyasında vurulan kişi gerçek Dünyaya ışınlandıktan sonra 24 saat boyunca yorgun olarak geçirmek zorunda kalacaktır. Önceden vurulan direktman gerçek Dünyaya ışınlanmaktaydı. İkinci kural değişiklikse, kullanılan tüm yetenekleri sadece o savaşı kapsar. Öncekinde kullanıp kullanmamak hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Seri tamamlanınca mutlaka bir oyun yapılacaktır ve bu oyun üsttekiyle birbiriyle bağlantılı olacaktır.

Önceki serinin ardından sonra bir film ile bu seriyi tamamlardım, eğer hayranlar isterse “Code Lyoko for Fan-Fiction” adıyla hayranların yazdıkları bölümleri yapıp yayınlardım. Kurallar ise, onu yazan kişi belirlemektedir. Bölümler ise, asla bir öncekiyle bağımsız olurdu ama en azından asıl karakterlerle birlikte yapılırdı.

XANA

Son

Son olarak, yapılan hatalardan bahsedeceğim. Ciddi bir hatadan bahsedeyim, bir genç dizisine çevirmek yapılabilecek en büyük hataydı. Gençleri mutlu etmek için yapılmıştı sanki, tabii ki XANA kuralları aslına sadık diyebilirim ama izlemeye değmeyecek kadar dandikti onu demek istiyoruz. Bir diğer hata ise, doğru düzgün bir firmanın elinde kalmamasıydı, her sezonunu farklı bir firma üstlenmişti. Bu da seriye zarar vermektedir ve ayrıca oyunları tamamen düş kırıklığıyla sonuçlanmıştı. Tamam, kabul ediyoruz çok büyük beklentimiz de yoktu ama seriyle bir bağlantı kuramadık.

Bizim diyeceklerimiz bu kadar, okuduğun için TEŞEKKÜR ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.